Ezek a megoldások határozzák meg az italcsomagoló ipar trendjeit
A PET-ipar közösen küzd a klímaváltozás ellen
A PET (polietilén-tereftalát) italcsomagoló ipar komolyan veszi az éghajlatváltozás okozta kihívásokat, ezért a kibocsátás csökkentésére és új anyagmegoldások keresésére összpontosítanak – írja Francesca Bellucci, a Sidel globális fenntarthatósági igazgatója a packagingtechtoday.com hasábjain.
A gyártók célokat tűznek ki az üvegházhatású gázok csökkentésére, saját maguk, és a teljes ellátási lánc számára is.
Ha például egy csomagolásfejlesztő cég zöld energiamegoldásokat alkalmaz, ezzel a beszállítóit is hasonló megoldásokra ösztönzi. Az iparág egyre inkább együttműködik a kibocsátások és az energia csökkentése terén.
Magasabb fogyasztói elvárások
A másik oldalon az áll, hogy a fogyasztók sokkal magasabb elvárásokat támasztanak a fenntarthatósággal kapcsolatban.
A magas energiaárak, az erőforrások szűkössége és az ellátási láncban jelentkező hiányok szintén hozzájárulnak a fenntarthatóságra való törekvéshez.
Az erőforrások csökkentése a termelésben
A PET-palackok gyártásakor egyre kevesebb energiát használnak fel. Az új fúvók akár 45 százalékkal kevesebb energiát használnak, mint évekkel ezelőtt, és a meglévő sorok újra konfigurálhatók az energiafelhasználás csökkentése érdekében.
Ezzel egyidejűleg csökken a gyártás közbeni vízfogyasztás is. Az aszeptikus palackozás jelentősen redukálja a vízfelhasználást.
A PET megítélésének megváltoztatása
A PET palackra gyakran szemétként gondolnak, pedig ha megfelelően újrahasznosítják, ez a kivitel a legjobb választás.
A mindent átható gazdasági körforgás
A kulcs a PET körforgásban tartása: a csökkentés, újrahasznosítás, újrafelhasználás, csere és újrafeltalálás elvét kell alkalmazni. A gyártók és beszállítók mind ezen dolgoznak, kezdve a csomagolás könnyebbé tételével. A 0,5 literes palackok átlagos súlya 2000 és 2014 között a felére csökkent. Az innovációk, mint a stabil peremű palackalap, akár 2 grammot is lefaraghatnak egy palack súlyából.
Az újrahasznosítás megkönnyítése
A palackok kialakításának kulcsszerepe van az újrahasznosításban. A PET a leginkább újrahasznosított műanyagtípus, és a márkatulajdonosok célul tűzték ki, hogy a csomagolásukban nagyobb arányban legyen újrahasznosított PET (r-PET).
A megfelelő újrahasznosítási struktúra
A hatékony újrafeldolgozáshoz infrastruktúra és kormányzati ösztönzés szükséges. Jelenleg 63 ország vezetett be kiterjesztett gyártói felelősségvállalási (EPR) intézkedéseket, hogy ösztönözze az olyan rendszereket, mint a termékvisszavétel, a betétdíj-visszatérítés és a hulladékgyűjtési garanciák. A gyártók érzik, hogy felelősséget kell vállalniuk a hulladékgazdálkodásért.
Ez a közös erőfeszítés segíthet a körforgásos modellre való áttérésben. Az olyan kezdeményezések, mint az R-Cycle, az úgynevezett digitális termékútlevél életre hívása bizonyítéka annak, hogy az italcsomagoló ipar összefog az éghajlatváltozási kihívások megoldása érdekében.
Az újratöltéstől a bioanyagokig
A fogyasztók számára a több újratöltési lehetőség lassanként növeli az újrahasználat tudatosságát. Az italcsomagoló ipar aktívan törekszik arra, hogy bioalapú anyagokkal helyettesítse a csomagolást.
A csomagolás mint erőforrás
A PET csomagolás növekedni fog, különösen az ázsiai és csendes-óceáni térségben, a Közel-Keleten, Afrikában és Indiában. A csomagolás erőforrás, nem pedig hulladék: a gondolkodásmódunk megváltoztatásával képesek leszünk fenntartható növekedést biztosítani magunk és az elkövetkező generációk számára.
Némethi Botond, Print&Packtech magazin