A nyomdaipari fejlesztések a jövő trendjeire adnak választ. A Heidelberg legújabb innovációi arra irányulnak, hogy az ágazat minden területén csökkentsék a manuális beavatkozások lehetőségét, ezzel is növelve a termelés hatékonyságát és redukálva a gyártás idejét.
A nyomdaipari vállalatoknál számos gyártási folyamatot már digitalizáltak. A Prinect Workflow ezt hivatott hatékonyan elősegíteni. Gyakran különböző szolgáltatóktól szerzik be a nyomdák a megoldásokat, amelyeket így csak erőfeszítések árán lehet a hálózatba kapcsolni vagy integrálni.
A Heidelberg erre fejlesztette a Prinect névre keresztelt szoftverét, ami végponttól végpontig tartó megoldásokat jelent. A munkák kezelésétől a nyomtatási folyamaton keresztül a befejezésig végigkísérhető a folyamat. Ez egy lépés az autonóm termelés felé.
A munkaerőhiány, a kiélezett piaci verseny és a költséghatékonyság kérdése jelentik azokat a problémákat, amelyek különösen hangsúlyosak a nyomdai utómunka területén. A Heidelberg automatizált és robotizált megoldásokat nyújt, amelyek választ adhatnak a kihívásokra.
TELJES ÉRTÉKLÁNCOT LEFEDŐ MEGOLDÁS
A Heidelberg a nyomdaiparban átfogó megoldásokat nyújt, azonban csak az integrált Prinect szoftverrel válhat hatékonnyá az egység. Az ajánlatok kalkulációjától kezdve a gyártástervezésen át a prepress folyamatokon keresztül a nyomdagépek és a postpress rendszerek specifikációinak beállításáig mindent magába foglal. Ez a digitalizált folyamatlánc időt és költséget takarít meg, ezáltal elkerülhetők a működési hibák, csökken a hulladék- és az energiafogyasztás, így a nyomdatermékek előállítása fenntarthatóbbá válik.
Az autonóm termelés elősegítését célozza meg a Push to Stop funkciójával a Prinect. Ez biztosítja a folyamatos adatáramlást a gyártási folyamatba, valamint ellátja a nyomdagép számos asszisztens rendszerét a szükséges információkkal. A Prinectnek köszönhetően az új Peak Performance generációjával együtt az autonóm gyártás a csomagolásnyomtatás területén is lehetővé válik. A Heidelberg várakozásai alapján ez akár 20 százalékkal is növelheti a teljes termelékenységet a csomagolóipari ügyfelek számára.
A Prinect Apps megoldásokat ad a felhőből a nyomdaipar szereplőinek. A Heidelberg így olyan előnyöket nyújt a felhasználók számára, hogy például nem kell saját hardverre, informatikai személyzetre vagy karbantartásra erőforrást fordítani. A számítási teljesítményt és a tárhelyet egyéni igényekhez igazítják, ráadásul mindig a legfrissebb szoftververziókkal dolgozhatnak – a frissítések automatikusan történnek. Ezek a felhőalapú alkalmazások új előfizetési modelleket is lehetővé tesznek, például a vállalatok kiválaszthatják, hogy melyik szoftverre van szükségük.
AZ AUTOMATIZÁCIÓ LEHET A MEGOLDÁS A KIHÍVÁSOKRA
A nyomdaiparban több munkafolyamat esetében is jelentős a manuális feladatvégzés. Ám a munkaerőhiány miatt egyre nehezebb megtalálni a megfelelő szakembereket. Így a határidők betartása és emiatt a nyomdában uralkodó stressz megnehezíti a vállalat életét. A piaci verseny és a költségnyomás nagy, amit számos tényező befolyásol.
A Heidelberg ezt a kihívást hidalja át a megfelelő megoldásaival. „A kulcs a folyamatok automatizálásában rejlik a teljes értékláncban” – mondja Stefan Dettke, a HEIDELBERG Postpress Commercial vezetője. „Ez egyrészt ellensúlyozza a munkaerőhiányt azáltal, hogy az íves ofszet- és hajtogatógépek nagymértékben autonóm módon tudnak termelni, és minimális számú kezelőszemélyzettel működtethetők.
Másrészt a hajtogatógépek teljesítménypotenciálját a postpressben is ki lehet használni, hogy a megterhelő fizikai munkát a robotokra bízzák. Egy széleskörűen automatizált Heidelberg hajtogatógép például műszakonként akár hét tonna mozgatására is képes.”
A Stahlfolder hajtogatógépek csúcsteljesítményt nyújtanak. A Stahlfolder TH/KH 82-P zsaluzott formában vezeti át a lapokat a rendszeren. „Az egylapos feldolgozáshoz képest ez a megoldás 50 százalékos vagy annál is magasabb termelékenységnövekedést eredményezhet” – hangsúlyozza Stefan Dettke. „Ennek a tempónak a követése a lerakodásnál egy ember számára fizikailag megterhelő lenne.” A Heidelberg StackStar P rakodógép kínál erre kiváló megoldást. Az ipari robot leveszi a terhet a dolgozók válláról, és állandó teljesítmény mellett maximális termelékenységet biztosít. A StackStar P tizenkét másodpercenként helyez egy terméket a raklapra, óránként akár 300-at is. A robot elforgató funkciója lehetővé teszi, hogy a csomagokat az első oldalukkal lefelé vagy felfelé fordítva helyezzék el. A szignók mindig helyesen igazodnak a raklapon a további feldolgozáshoz. A StackStar P a Push-to-Stop koncepció révén integrálható a végponttól végpontig tartó gyártásba.
INNOVÁCIÓK A DRUPA KIÁLLÍTÁSON
A Heidelberg a drupa kiállításon számos innovációja mellett bemutatja a StackStar C kollaboratív robotját. Ez egy együttműködő, rugalmas robotkar, amely a termékkötegek automatikus egymásra helyezését hivatott elvégezni a postpress folyamatban. Ez az eszköz egy rendkívül mobilis berendezés, ami könnyen mozgatható a különböző gépek között. A robotkar 180 fokos tartományban mozog, és képes a csomagokat felváltva két raklapra helyezni a bal és jobb oldalára. Akár képes nonstop munkavégzésre is. A StackStar C kollaboratív kialakításának köszönhetően az emberek mellett is alkalmazható, biztonságos számukra.
A nagymértékben automatizált Stahlfolder TH 82-P lemezhajtogató gép második generációja szintén a drupán ünnepli premierjét. A Peak Performance hajtogatórendszert új kivitelben és egyszerűsített kezelési koncepcióval mutatja be a gyártó. A nettó teljesítményét tovább növeli az első hajtogatóállomás után esetlegesen hiányzó ívek kidobása. A második és harmadik hajtogatóállomás műszaki átalakítása csökkenti a kézi beavatkozás lehetőségét a formátum- és papírváltások során, ami szintén felgyorsítja az előkészítési folyamatokat. A Stahlfolder TH 82-P kezelőfelülete a legújabb Speedmaster XL 106 generáció kialakításán alapul, amely szintén a drupa 2024-en tartja világpremierjét. A hajtogatógép kezelőpaneljébe ágyazott Smartlight a megfelelő színekkel tájékoztatja a kezelőt a hajtogatógép aktuális állapotáról.