A BOBST 1942-ben szállította le az első, PCR 382-es jelzésű hajtogató-ragasztó gépeit svájci és francia ügyfelei részére, ma pedig a 80 éves évfordulóját ünnepli a vállalat ezen termékvonal fejlesztésének.
Amíg a 40-es években a PCR 382-nek köszönhetően vált lehetővé, hogy ipari termelésben is készüljenek végre magas minőségű dobozok, addig napjainkban a legújabb BOBST AP900-as gép az, amely egy komplett gyártósort kínál a kartondobozok gyártásához. Az ügyfeleink között számos olyan partnerünk van, akik annak idején az elsők között ruháztak be a hajtogató-ragasztó gépekre és a mai napig elégedett felhasználói a BOBST eszközöknek.
A TERMELÉKENYSÉG KULCSFONTOSSÁGÚ TÉNYEZŐVÉ VÁLT
A svájci Châtel-St-Denisben található, az Autajon csoporthoz tartozó Säuberlin&Pfeiffer az egyik ilyen ügyfelünk, akinek az üzemében bár ott működnek a BOBST legújabb generációjába tartozó gépek is, de a mai napig még részt vesz a termelésben az egyik PCR 382-es is.
Arra a kérdésre, hogy miért maradt a mai napig lojális BOBST ügyfél, a Säuberlin & Pfeiffer vezetője így válaszolt: „A BOBST berendezések stabilitását és megbízhatóságát mindennél többre értékeljük és az sem elhanyagolható tényező számunkra, hogy az eszközeik üzemeltetése nagyon egyszerű. A mai napig használjuk az egyik első BOBST eszközünket is, a PCR 382-est, annak ellenére, hogy a tudása össze sem hasonlítható a mai korszerű, legújabb BOBST gépekkel.”
„A PCR 382-essel és a modern gépekkel a beállás között ég és föld a különbség, hiszen ez a szempont a munkák közötti átállás kritikus elemmé vált a csomagolóanyag gyártás terén az elmúlt évtizedek folyamán. A Säuberlin&Pfeiffer-nél úgy látjuk, hogy a felhasználóink az állandó, jó minőség mellett elvárják tőlünk azt is, hogy biztosítani tudjuk számukra a rövidebb határidővel átfutó gyártást, kisebb mennyiségek, de gyakoribb megrendelésszámok mellett is.”
A Säuberlin&Pfeiffer vezetője számára ezért kulcskérdés, hogy a gyárban csak olyan felhasználóbarát berendezéseik legyenek, amelyek magas szinten automatizáltak és így az átállási idejük két gyártás között kellően gyors.
„A hatékonyság kiemelkedően fontos számunkra, hiszen csak így őrizhetjük meg a versenyképességünket. Vagyis a verseny kulcsa a minél rövidebb beállási idő.”
A MINŐSÉG NEM ISMER KOMPROMISSZUMOKAT
A kiszámítható, megbízható termelőeszközök fontosságát emeli ki Carlos Labori, a barcelonai Envase Gràfico Industrial SA (EGISA) vezetője is. A vállalat a 60-as években Spanyolországban elsőként ruházott be BOBST hajtogató-ragasztó gépbe. Az ő PCR 800-asukat azóta egy korszerűbb BOBST eszközre cserélték, és az EGISA a mai napig BOBST partner.
„A sok előnyös tulajdonság közül számomra a BOBST gépek megbízhatósága, tartóssága és a gépek modularitása a legfontosabb – nyilatkozta Carlos Labori. A precizitást azért nem vettem be a felsorolásba, hiszen az alapvető elvárás nálunk, ugyanis az EGISA kizárólag felső kategóriás csomagolásokat gyárt presztízs márkák számára.”
„A hajtogatás és ragasztás a dobozgyártás hosszadalmas folyamatának az utolsó eleme. Ez az a pillanat, amikor a megelőző folyamatok esetleges hibái napvilágra kerülnek” – mondja Labori.
A gyártás ezen fázisa így a különleges dobozok gyártási folyamatában kulcsfontosságúnak számít. A gyár korlátozott méretei és az egyre magasabb megrendelői elvárások miatt az EGISA számára nagy értéket képvisel a BOBST hajtogató-ragasztók magas automatizáltsága, nagy hatékonysága és precizitása.
Bár az elmúlt nyolc évtized alatt a hajtogatás és a ragasztás alapvető műveletei nem nagyon változtak, de a gépeket nézve óriási fejlődést tapasztalhattunk a termelékenység és a pontosság terén. Labori meg is jegyzi, hogy a BOBST berendezései bizonyítják, hogy a hatékonyság és a precizitás nem zárják ki egymást. Meggyőződése, hogy cége és a BOBST között a kapcsolat hosszú távon biztosított, ugyanis, ahogy ő fogalmaz: „A gépek megvásárlását követően is mindig számíthatunk a helyi szerviz támogatására, amikor csak szükségünk van rá, még akkor is, ha egy alkatrészt éppen taxival kell eljuttatni hozzánk.”
TELJES HAJTOGATÓ-RAGASZTÓ TERMÉKVONAL
A BOBST 1963-ban a DYNAMIC 130-as bemutatásával a hullámlemezből készülő dobozok feldolgozására alkalmas gépekkel bővítette ki a hajtogató-ragasztó kínálatát. Az olaszországi Fag Artigrafiche Spa, 1999-ben vásárolt egy DOMINO 145-ös gépet, amelyet a mai napig használnak, számos más, azóta beszerzésre került új BOBST géppel egyetemben.
A hajtogató-ragasztók fejlődését Mario Gambera, termelési vezető így látja:
„Mindig számíthattunk a BOBST eszközök precizitására, de az új generációs gépek automatizáltsága még az eddigieknél is sokkal egyszerűbbé tette a gépkezelők dolgát. A gyárban két MASTERFOLD 230-as üzemel, amelyek közül az egyik az új SPEEDPACK automatikus rakatolóval van felszerelve, így ennek köszönhetően a gép 230 m/perc sebességgel, a hajtogató-ragasztó teljes kapacitását kihasználva képes termelni.”
A hatékonyság és a gyártási minőség további növelése érdekében a gép előtti és utáni folyamatok mechanizációja – ahogy korábban, úgy a jövőben is – kulcsfontosságú lesz Mario Gamberra szerint. Ezért teljesen egyet ért a BOBST víziójával az eszközök digitális csatlakoztathatósága terén, hiszen ez egy nagyon fontos fejlesztés a dobozgyártás jövője szempontjából. „A hatékonyság, a minőség és a sokoldalúság a részlegünk hitvallása, és az évek során a BOBST az innovációjával és a szolgáltatásaival sokat segített ennek a megvalósításában”.
A JÖVŐ VÍZIÓJA
„Nagyon büszkék vagyunk arra, amit elértünk az elmúlt 80 évben” – mondja Pierre Binggeli, a BOBST hajtogató-ragasztó üzletágának a vezetője. Pierre 20 éve dolgozik a cégnél és ez alatt közelről látta e legfontosabb fejlesztéseket.
„Az emberi tényező minidig is fontos eleme lesz a hajtogatás-ragasztás fázisának, de a mai gépeink sokkal hatékonyabbak, precízebbek és rugalmasabbak az egyre nagyobb automatizáltságnak és egyszerű használatnak köszönhetően, miközben kiemelten védik a kezelők munkabiztonságát. Az évtizedek során számtalan opcióval és kiegészítővel bővültek az eszközeink, így szinte minden egyes gép különböző, egyedi módon szolgálva az eltérő felhasználók különféle igényeit. Ma a legújabb berendezéseink mindegyike rendelkezik az Ipar 4.0 által megkövetelt digitalizáció és csatlakoztathatóság képességével.”
Ahogy Pierre fogalmaz: „bár a BOBST ma a hajtogató-ragasztó gépek 80. születésnapját ünnepli, mi az előttünk álló feladatokra összpontosítunk. Elkötelezettek vagyunk a BOBST víziója által kitűzött 4 célhoz; a csatlakoztathatóság, a digitalizáció, az automatizálhatóság és a stabilitás oszlopaihoz. A mai világ gazdasági és fenntarthatósági kihívásai egyre jelentősebbek és mi nem engedünk az innovációból. Célunk a trendek előtt járni, megtervezni és megépíteni a csomagolóipar jövőjét.”